«
  1. Anasayfa
  2. Moda
  3. Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hemen hemen herkes ayakkabı alırken dış görünüşüne bakar. Ancak görsel olarak beğendiğiniz bir ayakkabı bazen ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemli nokta ayak sağlığınızı göz ardı etmemektir.

Ayak sorunlarının en önemli bölümü, yanlış ayakkabı seçiminden dolayı olur. Ayağınıza göre yapılan ayakkabı seçimi oluşabilecek ayak sorunlarını engeller. Ayak sağlığınız için, ayak şeklinize göre ayakkabı seçimi yapmalısınız. Sonradan genişler düşüncesi ile aldığınız ayakkabılar ayak sağlığınızı olumsuz yönde etkiler. Bu düşünceyle aldığınız ayakkabılar, parmaklarınızda şekil bozukluğu, tırnak batması, basma bozukluğu, yorulma, nasır, mantar, ayak, bacak, bel ağrıları ve bilek burkulmasına neden olur. Peki ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler nedir? sizler için araştırdık.

Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ayakkabı alacağınız zaman muhakkak ayakta, ayaklarınızın üstüne basarak denemelisiniz. Çünkü ayaktayken vücudunuzun ağırlığı ayaklarınıza bineceği içi, ayaklarınız genişler ve uzar. Buna ek olarak iki ayağınızın boyu ve genişliği aynı olmadığından dolayı alacağınız ayakkabının iki tekini de aynı şekilde denemelisiniz.

Ayakkabının sizi ne kadar rahat hissettirdiğine dikkat etmenizde son derece önemlidir. Alacağınız ayakkabının sağlıklı malzemelerden yapılmış olması gerekir. Bundan dolayı satıcıdan alacağınız bilgiyle ayakkabının uygun olup olmadığını öğrenmelisiniz. Sağlıklı ve nefes alan malzemelerden yapılmış ayakkabıları tercih etmeniz sizin için daha sağlıklı olacaktır. Ucuz ve sağlıksız malzemelerden yapılmış ayakkabılar ayak ve cilt hastalıklarının oluşmasına neden olabilir.

Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayakkabılarınızı akşama doğru almanız faydalı olacaktır. Çünkü ayaklarınız gün boyu üzerinde durduğunuz için şişer ve genişler. Bu şekilde aldığınız ayakkabı rahatsa, gün boyu giydiğinizde sizi rahatsız etmeyecektir.

Alacağınız ayakkabının topuk seviyesi ortalama 3-3,5 cm.’yi geçmemelidir.

Alacağınız ayakkabıda, en büyük ayak parmağınız ve ayakkabının ucu arasında yarım santim boşluk olmalıdır.

Ayağınıza tam uyumlu olan ayakkabı almalısınız. Ayağınızın anatomik yapısına uymayan küçük ya da büyük gelen ayakkabıları giymek oldukça sakıncalıdır. Üstelik bu durum ayakkabınızı deforme edecektir.

Alacağınız ayakkabının parmak ucundaki yükseklik, parmak uçlarınızı ayakkabının içinde kıvıracak kadar esnek ve yüksek olmalıdır.

Diğer moda haberlerimize ulaşmak için…

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *