«
  1. Anasayfa
  2. Moda
  3. Yüz Şeklinize Göre Gözlük Seçimi

Yüz Şeklinize Göre Gözlük Seçimi

Yüz Şeklinize Göre Gözlük Seçimi

Güneşli yaz aylarında en çok ihtiyaç duyduğumuz güneş gözlüklerini seçmek, beğenmek kadar kolay değil. Yüzlerce seçenek arasından size en çok yakışacak güneş gözlüğünü bulmak kolay değildir. Yüzünüze uygun olmayan güneş gözlüğü, dış görünüşünüzün bütün güzelliğini bozabilir. Bazı gözlükler optik mağazası vitrininde veya moda ikonlarında güzel dururken denediğiniz zaman neden o kadar güzel durmuyor? Çünkü, o çerçeveler yüz şeklinize uygun olmayabilir. Yüz şekliniz, bir gözlük modelinin sizde iyi durup durmayacağı konusunda önemli bir rolü vardır. Güneş gözlüğü alırken sezonun trendi olan ancak yüzünüze oturmayan bir gözlük kullanmak yerine gözlük çerçevesi boyutlarının yüzünüzle uyumlu olanını tercih etmelisiniz. Yüz şeklinize göre gözlük seçimi yapmanızı kolaylaştıracak püf noktaları sizin için derledik.

Yüz Şeklinize Göre Gözlük Seçimi

Oval Yüz

Yüzünüzün eni ile boyu doğru orantılı, çenenize doğru incelen, uzayan bir yapıya sahipseniz oval yüzlüsünüz demektir. Oval yüz hatlarına sahipseniz çok şanslısınız demektir. Oval yüz şekli dengeli oranıyla ve neredeyse istenilen her model gözlük çerçevesinin yakışmasından dolayı ideal yüz tipi olarak kabul edilir. Yumuşak köşeleri olan ve şakak kısmına doğru yükselen kare şeklinde olan çerçeveler özellikle oval yüz tipine çok yakışmaktadır. Dikkat etmeniz gereken tek şey, yüzünüzün doğal orantısını bozacak güneş gözlüklerinden uzak durmaktır.

Yüz Şeklinize Göre Gözlük Seçimi
Yüz Şeklinize Göre Gözlük Seçimi

Yuvarlak Yüz

Yuvarlak yüzlerde, yüzün uzunluğu ve genişliği arasındaki fark neredeyse yoktur. Yanaklar dolgun ve yüz daire şeklindedir. Yuvarlak yüzde keskin hatlar yoktur. Yuvarlak yüz şekline göre gözlük seçimi yaparken yüzünüzde zıtlığı yakalamalısınız. Özellikle yüzünüzü daha uzun gösterecek dikdörtgen ve kare çerçeveli gözlük modellerini tercih etmelisiniz. Küçük, aşağı doğru genişleyen ve yuvarlak gözlük çerçeveleri, yuvarlak yüzler için doğru bir tercih değildir. Şeffaf köprülü çerçeveler ve derinliğinden daha fazla genişliği olan dikdörtgen çerçeveler de iyi seçimler olabilir.

Kare Yüz

Çene, alın ve elmacık kemikleriniz arasındaki mesafe aynı oranda ise, saç ve çene çizginiz biraz genişse yüz şekliniz karedir. Yüzünüzün genişliği aynıysa eğer yüzünüzü ovalleştirecek gözlükleri seçmelisiniz. Çerçeve seçiminiz, yüzünüzdeki köşeleri yumuşatacak ince ve kıvrımlı çerçevelerden yana olmalı. Kedi gözü ve yuvarlak çerçevelerde kare yüzlere çok yakışacaktır. Geometrik veya dikdörtgen çerçeveleri tercih etmemelisiniz.

Dikdörtgen Yüz

Dikdörtgen yüz şeklinin uzunluğu genişliğinden fazla, uzun ve düz bir yanak çizgisine sahiptir. Yüzünüzün kısa ve dengeli görünmesi için derinliği genişliğinden fazla olan çerçeveleri tercih etmelisiniz. Yüzünüzü geniş göstermek için dekoratif veya kontrast yapan şakak kısımlarına sahip çerçeveleri tercih edebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *