«
  1. Anasayfa
  2. Kadın Haberleri
  3. Evlenecek Olanlara 10 Altın Tavsiye

Evlenecek Olanlara 10 Altın Tavsiye

Evlenecek Olanlara 10 Altın Tavsiye

Evlenecek kadın ve erkekler için bu süreç çok kafa karıştırıcıdır. Evliliğin ilk adımları için bireyler uzun bir süre düşünmekte ve karar verme aşamasına gelmektedirler. Evlenmeden önce önemli kurallar vardır ve bunlar bilinmelidir. Evlenecek olanlara 10 altın tavsiye vererek daha sağlıklı bir evlilik süreci için öneriler sunacağız. Evliliğin temel taşlarını bilmek evliliği daha sağlıklı yapacaktır.

Evlenecek Olanlara 10 Altın Tavsiye

1.     Evlenmeye karar vermek

Evliliğin temel taşı öncelikli olarak evliliğe karar verip vermediğinizi netleştirmektir. Çünkü bu sizin evlilik sürecindeki soruların üstesinden gelebilmenizi sağlayacak en temel etkendir.

Bazı kişiler çevre ya da aile baskısı ile evliliğe girişebilir. Bazen ani bir heyecan veya macera gibi durumlarla da evlilik düşünen olabilmektedir. O yüzden öncelikle evliliğin üstesinden gelip gelmeyeceğinizi düşünün ve evlenip evlenmeme kararınızı netleştirin.

2.     Kendinizi tanıyın

Evliliğin en temel noktalarından birisi kendinizi tanımanızdır. Kendinizi tanıdığınız zaman evleneceğiniz kişiye daha sağlıklı bilgiler verirsiniz. Evlilik öncesinde ve evlilikte yaşanacaklara karşı nasıl tutum sergileyeceğiniz önemli bir konudur. Bu süreçte birçok çift zorluk yaşamaktadır. Bu durumu en iyi kendinizi tanıyarak aşabilirsiniz.

3.     Karşı tarafı tanıyın

Evlilik adayınız olan karşı tarafı iyi tanımanız gerekmektedir. Sağlıklı bir ilişki kurabilmenin yolu da karşılıklı olarak birbirinizi tanımaktan geçmektedir. Vakit geçirmek, alışveriş yapmak, aileleri tanıştırmak, bolca sohbet etmek, karşılıklı sorular sorarak birbirinizi tanımaya çalışmak çok önemlidir.

4.     Aracı, referans önemli

Görücü usulü evlilik kültürümüzde olan bir durumdur. Halen görücü usulü ile evlenen kişiler vardır. İstatistikler görücü usulü ile evliliklerin daha uzun ve sağlıklı olduğunu ortaya koymaktadır.

Görücü usulünden kasıt kişilerin birbirini görmeden tanımadan evliliği değildir. Günümüzde de referans diye ifade edilen bir durumdur. Sizi ve karşı tarafı tanıyan kişilerin bu evliliğe sizleri uygun görmesi durumudur. Sosyal medya ile tanışmış, ya da doğrudan aracısız tanışmış kişiler de referanslara, görücülere başvurabilir. Burada maksat başka bir gözle ilişkiyi değerlendirmektir.

Aracı ya da referans, her iki tarafı da iyi tanımalıdır. Evliliğin yükümlülüklerini iyi bilmeli, aileleri ve kültürlerini tanımalı, iki tarafa da doğru bilgiler vermelidir. Racı olacak kişi evliliği sağlam ve gerçekçi temellere dayandırmalıdır.

5.     Dürüst olun

Evlilik temelleri atarken dürüst olmak gerekli, evliliği yalanlar ya da kandırmalar ile bozuk ve çatlak bir zeminde inşa etmemek gereklidir. Ne konuda olursa olsun doğruyu söylemek ve dürüst olmak hem güveni sağlayacaktır, hem de ileride oluşacak sorunların önüne geçecektir.

6.     Evlilikten beklentiniz

Evleneceğiniz kişi ile karşılıklı evlilik hakkında konuşmak çok önemlidir. Evlilikten beklentilerinizi konuşun, karşı taraftan beklentilerinizi konuşun. Aileleriniz ve akrabalarınız, arkadaş ve sosyal çevreniz, çalışma hayatınız hakkında konuşun. Sınırlarınızı ve eş adayınızın sınırlarını bilin. Nasıl bir evlilik ve nasıl bir eş istediğinizi ifade edin. Aile olgusunu iyi kavrayın ve karşılıklı olarak hemfikirseniz ve ortak noktalarınız çoksa evliliğe yaklaşın, ama çok uç ve zıt yönde iseniz tekrar düşünmenizde fayda vardır.

7.     Evlilik için neleri feda edebilirsiniz

Evlilik aslında karşılıklı olarak iki bireyin birçok şeyi feda ederek bir araya gelmesidir. Yeri geldiğinizde kendi fikir ve yaşantınızdan fedakârlık gerektirebilir. O yüzden eşiniz ve aileniz için neler yapabileceğinizi ve nelerden fedakârlıkta bulunabileceğinizi iyi düşünün. Evliliğinizi ona göre şekillendirin

8.     Bütçe önemli

Çiftleri en çok yoran durumlardan birisi de evlilik masraflardır. Nişan elbisesi, düğün Salonu, düğün paketi, gelinlik ve birçok konuda harcamalar olacaktır. Eş adayı ile bütçenizi konuşun, evlilik, düğün ve nişan sürecinde neler yapılabileceğini konuşun. Karşılıklı olarak bütçenizi ve planınızı ayarlayın. Bütçenizin yetişmediği durumlarda aşırıya kaçarak aile hayatına tonlarca borçla girmeyin. Borç, aileleri en çok yıpratan konulardan birisidir.

9.     Birbirinizi Yormayın

İlişkide en önemli noktalardan birisi de anlayıştır. Karşılıklı olarak birbirinize anlayış gösterin ve birbirinizi yormayın. Birbirinize sahip çıkarak evliliğe güzel adımlarla ilerleyin

10.   Aman Dikkat! Evlilik Teklifi ve Evlilik Yıldönümü

Tanıştığınız günü, evlilik teklif ettiğiniz tarihi ve evlilik yıldönümünüzü iyice kafanıza kazıyın. İleride bunları hatırlamak ve küçük de olsa jestler yapmak ilişkinize büyük şeyler katacaktır.

Evlilik ile ilgili pek çok konuya buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *