«
  1. Anasayfa
  2. Kadın Haberleri
  3. Büyük meme kadınlarda sırt ve omuz ağrısına yol açıyor

Büyük meme kadınlarda sırt ve omuz ağrısına yol açıyor

Meme küçültme ameliyatı: Estetik ve sağlık uyumuyla, ağrılara son verin!

Büyük meme kadınlarda sırt ve omuz ağrısına yol açıyor

Meme küçültme operasyonları, sadece estetik kaygıların değil, aynı zamanda mevcut memenin ağırlığına bağlı olarak ortaya çıkan omurga sorunları, omuz ve sırt ağrıları gibi sağlık sorunları nedeniyle de gerçekleştirilebilmektedir. Anadolu Sağlık Merkezi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Haluk Duman, meme küçültme ameliyatının cerrahi açıdan temel hedefinin, hastanın özel anatomi yapısına en uygun memeye ulaşmak olduğunu vurgulayarak, “Fizyolojik gelişmenin yanı sıra gebelik veya fazla kilo alımı gibi nedenlerle memede hacimsel olarak aşırı büyüme durumu, birçok kadın için önemli bir sorun teşkil etmektedir. Büyük meme kadınlarda sırt ve omuz ağrısına yol açıyor. Bu durum sadece estetik bir sorun olarak değil, aynı zamanda ağrı, duruş sorunları, meme altında pişik veya kaşıntı gibi şikayetlere neden olabilir” şeklinde açıklamada bulunmuştur.

Prof. Dr. Haluk Duman, meme küçültme ameliyatının estetik endişelerin yanı sıra omurga sorunları ve ağrılara çözüm olabileceğini belirtirken, ciddi kalp hastalığı veya kronik akciğer sorunu gibi durumlar olan hastalarda bu operasyonun daha dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmesi gerektiğini ve 17 ila 65 yaş arasındaki kadınların sağlık durumlarına uygunsa bu ameliyatı olabileceğini ifade etmiştir.

Büyük meme kadınlarda sırt ve omuz ağrısına yol açıyor

Cerrahi sırasında meme boyutlarının hastanın kilosu, beden ölçüleri ve göğüs çevresine göre hesaplandığını belirten Prof. Dr. Haluk Duman, meme küçültme ameliyatı sonrasında 3 ay boyunca sırtüstü yatılmaması gerektiğini, ilk 15 gün içinde tütün ürünlerinden kaçınılması ve ağır kaldırmaktan uzak durulması gerektiğini vurgulamıştır. Ameliyat sonrası dönemde hastaların sporcu sutyenleri kullanarak ödem ve kanamaları azaltabileceğini söyleyen Duman, operasyon izlerinin açık tenli kişilerde daha hızlı iyileştiğini ve özel kremler ile silikon tabakaların bu süreci hafiflettiğini belirtmiştir.

Son olarak, meme küçültme ameliyatının süt bezlerinin korunması açısından zorlayıcı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Haluk Duman, emzirmenin sona ermesinin ardından en az 8 ay beklenmesi gerektiğini ve bu sürenin sağlıklı bir iyileşme için önemli olduğunu dile getirmiştir.

Meme büyütme haberimizde ilginizi çekebilir! Farklı sorularınız ve yorumlarınız için aşağıdan yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *