«
  1. Anasayfa
  2. Kadın Haberleri
  3. 20. Filmmor bu hafta kadın cinayetlerine odaklanıyor

20. Filmmor bu hafta kadın cinayetlerine odaklanıyor

20. Filmmor bu hafta kadın cinayetlerine odaklanıyor

#KadınCinayetleriÖnlenebilir

20. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, 12 Kasım’da “Kadın Cinayetleri Önlenebilir” bölümünde İtalya ve Türkiye’den iki belgesel filmi izleyiciyle buluşturuyor. 13 Kasım’da dünyada ve Türkiye’de kadın cinayetleriyle mücadele eden hareketler online forumda buluşacak

20. Filmmor Kadın Filmleri Festivali bu hafta, “Kadın Cinayetleri Önlenebilir” bölümüyle izleyici karşısına çıkacak. İtalya’da 3 günde 1, Meksika’da her gün 3, Türkiye’de ise günde en az 1 kadının erkekler tarafından öldürüldüğü günümüzde kadın cinayetlerine odaklanan Filmmor, 12 Kasım Cumartesi Türkiye ve İtalya’dan iki belgeseli, “Şiddetin Yüzü” ve “Cinskırım”ı izleyiciyle buluşturacak.

Kadın hareketlerini buluşturan uluslararası forum

13 Kasım Pazar günü saat 20.00’de yapılacak “Kadın Cinayetleri Önlenebilir” forumu, erkek cinayetiyle hayatını kaybeden kadınları çizimleriyle yaşatmaya çalışan Meksika’dan Hepimiz Burada Değiliz (No Estamos Todas), Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekildiği 1 Temmuz 2021’den beri kadın cinayetlerinde hayatını kaybeden kadınlara adanan U’Sandık (Unutmamak için Dijital Sandık), kadın cinayetlerindeki cezasızlıkla mücadele ederken kapatma davalarıyla karşılaşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, töre, namus ya da kıskançlıktan öte kadın cinayetlerinin adını koyan mücadele deneyimiyle KAMER, “öldürülen kadınları saymak” durumunda kalan Feminist Nüfus Sayımı (Feminist Census), Arjantin’den başlayarak Latin Amerika’da isyan dalgasına dönüşen Bir Kadın Daha Eksilmeyeceğiz (Ni Una Menos) gibi farklı ülkelerde cinskırım (femicide) ile mücadele eden grupları, hareketleri ve deneyimleri bir araya getirecek.

Kadın yönetmenlerin gözünden erkek şiddeti

12 Kasım Cumartesi günü saat 18.00’de gazeteci, yazar, yönetmen Esra Açıkgöz’ün senaryosunu yazıp, Kenan Özer ile birlikte yönettiği “Şiddetin Yüzü” filmi var. Avrupa Komisyonu Lorenzo Natali Gazetecilik Ödüllü, nefret suçlarını konu alan “Nefret” belgeselinin yönetmenlerinden Esra Açıkgöz’ün 2020 yapımı “Şiddetin Yüzü” adlı belgesel filmi, kimyasal saldırılara maruz kalan üç kadının hikâyesini konu alıyor. Erkeklerin kezzap ve asit gibi kimyasallarla saldırdığı üç kadın, yaşadıklarını, karşılaştıkları zorlukları ve taleplerini “Şiddetin Yüzü” belgeselinde dile getiriyor.

Saat 20.00’de İtalyan gazeteci, belgesel yönetmeni, yapımcı Nina Maria Paschalidou’nun 2022 yapımı “Cinskırım / Fimicidio” belgeseli izleyiciyle buluşacak. Televizyon kanalları için çektiği belgesel dizileri ile ödüller alan, bağımsız belgesel grubu Forest Troop’un kurucusu Paschalidou’nun, İtalya’daki kadın cinayetlerini konu alan “Cinskırım / Femicidio” belgeseli; katilleri, medya ve yasalardaki kadın düşmanı zihniyeti teşhir eden davalara odaklanıyor.

Filmler www.filmmoronline.org’a kayıt ve rezervasyon yaptırarak Türkçe altyazı ve söyleşi, forum ise simultane çeviri ile ücretsiz izlenebilecek.

PROGRAM

12 Kasım Cumartesi

18.00  Şiddetin Yüzü / The Face Of Violence

20.00  Cinskırım / Femicidio

13 Kasım Pazar

20.00  Forum: Kadın Cinayetleri Önlenebilir/ Femicide is Preventable

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *