«
  1. Anasayfa
  2. Moda
  3. Skinny Jean Ne Demek?

Skinny Jean Ne Demek?

Skinny Jean Ne Demek

Kot pantolon kullanımının çok artış gösterdiği günümüzde skinny, loose, relaxed, straigh ve slim fit gibi terimleri her insan duymuştur. Fakat çoğu zaman kulak aşinası olduğumuz kelimelerin ne anlama geldiğini bilmeyiz. Skinny jean ne demek? başlıklı yazımızda sizlere bu konudan bahsedeceğiz.

Jean olarak da adlandırılan denim ürünlerinin tarihi 19. yüzyılın ortalarına kadar uzanıyor. 1800’lerin ilk çeyreğinde maden, petrol ve inşaat işçileri çok zor çalışma şartlarına sahipti. Fiziksel güç gerektiren bu işlerde çalışan işçilerin kıyafetleri kısa sürede yırtılıyordu ve yeni bir kıyafete ihtiyaç duyuluyordu. İşçilerin rahat ve çabuk yırtılmayan giysilere ihtiyacı vardı. 1850’lerde Levi Strauss adlı bir çadır üreticisi ilk denim kumaşı üretti ve piyasaya sürdü. İlk kot pantolonun yapısı çok rahatsız edici ve çok dayanıklıydı, bu nedenle kısa sürede popüler bir iş elbisesi haline geldi. İş kıyafetleri için tasarlanan jean pantolonlar yıllar içinde moda sektörünün vazgeçilmez bir parçası haline geldi.

Skinny Jean Ne Demek?
Skinny Jean Ne Demek?

Skinny Jean Nedir? Skinny Jean Ne Demek?

Jean pantolonların birbirinden farklı kesim ve modeli bulunmakta olup, bu modelleri belirli kategorilere ayırmak için kesim ve kumaş türleri dikkate alınıyor. Skinny jeans aslında bir jean kategorisinin ismidir. Bu kategorinin tanımlayıcı özelliği, bu tür pantolonların dar ve esnek denim kumaşıdır. Skinny jeans, son yıllarda kadınların günlük kıyafet kombinlerinde tercih ettikleri bir kot pantolon modelidir. Dilimize “dar kot pantolon” olarak çevrilen skinny jeanlerde kullanılan kumaşın en ayırıcı özelliği tamamen sert bir denim kumaş olmamasıdır.

Denim kumaşa esneklik kazandırmak için kumaşın bir kısmı elastik elyaf kumaş adı verilen esnek bir kumaştan oluşur. Bu kumaşa likralı kumaş da denir. Bu sayede skinny jean olarak tanımlanan jean pantolonlar tayt kadar rahat ve vücuda tam oturabilin pantolonlardır. Sportif bir görünüm kazandıran bu jeanler, giyim tarzının kurtarıcısıdır. Skinny jeans giyen kişilerin hareketleri kısıtlanmaz ve özgürce hareket edebilir. Jean denilince akla ilk gelen renk mavidir. Skinny jean pantolonların mavi rengin yanında farklı renkleri de mevcuttur. Bunun sayesinde skinny jean pantolonlar her türlü kıyafet kombininde kullanılabilir.

Pikniğe gittiğinizde mevsime göre t-shirt veya kazak giyebilirsiniz. Özel bir akşam yemeğine gittiğinizde şık bir gömlek ve topuklu ayakkabı hatta takım elbise ceketi giyebilirsiniz. Tayt giymeyi sevmeyen ancak tayt rahatlığını arayanlar genellikle dar kot pantolon giyerler. Farklı markaların ürettiği pek çok skinny jean pantolon; kısa paça, yüksek bel, düşük bel, cepli ve cepsiz gibi farklı işlevlere sahip stillerin yanı sıra müşterilerine farklı renk çeşitliliği de sunuyor.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *