«
  1. Anasayfa
  2. Kadın Sağlığı
  3. Kız Çocuklarında Erken Ergenlik Nasıl Anlaşılır?

Kız Çocuklarında Erken Ergenlik Nasıl Anlaşılır?

Kız Çocuklarında Erken Ergenlik Nasıl Anlaşılır

Kız çocuklarında erken ergenlik nasıl anlaşılır? Erken ergenlik neden yaşanır ve ne yapılmalıdır? Tüm bu sorular ve cevaplarına dair kısa bilgiler bu yazımızda yer alıyor.

Kız Çocuklarında Erken Ergenlik Belirtileri Nelerdir?

Kız çocukları için erken ergenliğin belirtileri şu şekildedir;

Meme yapılarında ani büyüme

Genital bölgede tüylenme çeşitlerinin görünmesi

Koltuk altlarında tüylenmeler yaşanması

Annelerin bu belirtileri kız çocuklarına belli etmeden kontrol etmeleri ile erken ergenlik anlaşılabilir. Kız çocuklarında ergenliğe geçiş evresi kızların regl olması ile sona erer. Regl olduktan sonra kızlar artık ergenliğe başlamış olurlar.

Erken Ergenlik Neden Yaşanır?

Kız çocukları için ergenlik yaşı 8 yaşa kadar düşmüş durumdadır. Her geçen yıl kız çocukları için erken ergenlik yaşı daha da düşüyor. Pek çok kadının erken ergenliğin nedenleri hakkında çok fazla bilgisi bulunmuyor. Peki kız çocuklarında erken ergenlik neden yaşanır? Araştırmalara göre kız çocukları için erken ergenliğin belirli ve tek bir nedeni bulunmuyor. Bu nedenle uzmanlar bu durumun oluşmasının sebeplerini araştırabilmek ve doğru tanıyı koyabilmek için aşağıdaki yolların izlenmesini öneriyorlar.

1. Genlerde Varsa Kız Çocuğuna Genetik Tarama Yapılabilir

Ergenlik süreçleri ailenin genlerine göre oluşabilir. Eğer kan bağı olan akrabalarda erken ergenlik ile tanışan var ise; kız çocuğunuza genetik tarama yapılması sağlıklı olur. Böylece çıkan sonuca göre belki erken ergenlik durumu değiştirilebilir. Çünkü erken ergenlik kız çocuklar için sağlıklı bir olgu değildir.

2. Sigara Kullanımı Gebelik Sürecinde Bırakılmalı

Sigara kullanımı ile birçok hastalık çeşitlerine davetiye çıkmış oluyor. Fakat bu hastalık çeşitleri sadece sigara kullanıcıları etkilemez. Gebelik süreci sırasında sigara kullanımı ile kız çocuklarında erken ergenlik riskleri daha yüksek oluyor. Çünkü erken ergenlik sürecinin oluşması anne karnında başlayabilir.

3. Gebelikte Belirli Bir Kilo Alımının Üstüne Çıkılmamalı

Anne adaylarının gebelik süreçleri içerisinde belirli bir kilo alımı olması gerekiyor. En fazla gebelik sürecinde 14 kilo alınmalıdır. 14 kilo üstü hem anne hem de doğacak bebeğin gelişimi için zararlıdır. Yapılan araştırmalar ise annelerin gebelik sürecinde fazla kilo alması; doğacak kız çocuklarının ileride erken ergenlik riskini artırdığı görünmüştür.

4. Bebeklik Süreci Sağlıklı Besin Çeşitleri Olmalı

Bebeklerde ilk 6 altı ay için anne sütü çok önemlidir. Çünkü ilk altı ay anne sütü çocuğun sağlıkla yaşamının temellerini oluşturur. Bebeklikten sağlıklı beslenmeyen kız çocuklarında erken ergenlik daha sık görülüyor.

5. Kız Çocuğunun Düzenli Beslenmeye Teşvik Edilmeli

Beslenme düzeni her zaman için önemli ve değerlidir. Kız çocukların erken ergenliğe teşvik eden besinler ise genellikle fast food çeşitleridir.

6. Kız Çocuğu Enerjik Olan Oyunlara Teşvik Edilmeli

Sağlıklı bir yaşam tarzı için hareketli bir yaşam biçimi şarttır. Çocukların yaşam biçimlerinde ise genellikle oyunlar bulunur. Vücut hareketini sağlayan oyunları kız çocuklarına teşvik edilmesi gerekir. Böylece vücutta erken ergenlik önlenmiş olur.

7. Çocukta Uyku Düzeninin Oluşturulması Gerekli

Çocukların gelişimini uyku düzenlileri çok etkiler. Bu yüzden de çocuklarda uyku düzeni mutlaka oluşturulması gerekir. Düzensiz uykuya sahip kız çocukları gerekli olan hormon normal salgılanmaz. Bu yüzden de erken ergenliğe davetiye çıkmış olur.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *