«
  1. Anasayfa
  2. Çocuk Sağlığı
  3. Bir Şey İstediklerinde Çocuklara Hayır Demenin Yolları

Bir Şey İstediklerinde Çocuklara Hayır Demenin Yolları

Bir Şey İstediklerinde Çocuklara Hayır Demenin Yolları

Çocuğunuzun her istediğini yapmak gelişimleri için faydalı değildir. Peki, bir şey istediklerinde çocuklara hayır demenin yolları nelerdir?

Çocuklarımızın mutluluğu hepimiz için önemlidir. Bu nedenle birçok anne çocukların her isteği karşısında hayır demekte zorlanabilir. Ancak unutmayın ki hayır diyemediğiniz bazı şeyler, ileride çocuğunuzun bilişsel gelişimini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle çocuğunuza uygun bir dille hayır demenin yollarından bahsettik.

Bir Şey İstediklerinde Çocuklara Hayır Demenin Yolları Nelerdir?

Çocuğunuz bir şey istediğinde onu üzüp kırmadan hayır demenin, bazı yolları bulunuyor. Listemizde uzman görüşlerini derleyerek, bunu nasıl yapabileceğinizi anlattık. Aşağıdaki basit yöntemleri uygulayarak çocuğunuza daha kibar ve onu üzmeyecek şekilde hayır diyebilirsiniz.

Belki Başka Bir Zaman

Doğrudan hayır demek yerine, uygun şartların oluşması halinde istediğinin olabileceğini ona bu şekilde iletebilirsiniz.

Bu İstediğin İşe Yaramaz

İstediği şeyin onun için herhangi bir katkısının olmayacağını daha uygun bir dille söyleyebilirsiniz. Bunu anlatmanız belki biraz zor olabilir. Ancak işe yaramayan şeylerin reddedilmesi, çocuğunuzun ileride savurgan olmasını önleyecektir.

Farklı Bir Şeyler Deneyebiliriz

İstediğin şeyi reddetmenin yollarından biri de, farklı bir şey deneyebileceğiniz konusunda cümleler kurmaktır. Bu sayede onun isteğini nazik bir şekilde erteleyebilir ve unutmasını sağlayabilirsiniz.

Bu Güvenli Değil Sana Zarar Verebilir

İstediği şeyin güvenli olmaması durumunda, ona nasıl zarar verebileceğini doğru bir şekilde anlatmanız önemlidir. Onun beklentileri ona gerçekten zarar verebilir. Ancak çocuğunuz bunu anlaması için, daha uygun bir dil kullanmanız gereklidir.

İyi Bir Seçim Değil

Yapmış olduğu seçimin iyi olmadığını söylemeniz, doğrudan reddetmekten daha iyidir. Böylelikle çocuğunuzu istediği hakkında biraz daha düşünmeye ve doğruyu bulmaya yardımcı olacaktır. Bunun sonucunda ileriki yaşlarda bilişsel gelişimi daha sağlıklı olabilir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *