«
  1. Anasayfa
  2. Kadın Haberleri
  3. Kadınların Görev Çizelgesi

Kadınların Görev Çizelgesi

Kadınların Görev Çizelgesi

Ne kadar çok yüklenilmiş kadınlara. Kadınlık öyledir, kadın dediğin böyle olmalı diye bir görev çizelgesi verilmiş ellerine sürüp giden.

Hem her işi halleden hem de mükemmel görünmeye zorlanan kadınların ahı da bir gün çıkar.

Hayatı tek başına sırtlayan kadının elinde sarı bezi varken saçının dağınık olması neden rahatsız eder ki insanları.

Masasında dosyadan dosyaya atlayan kadınları düzensizlikle suçlamak da bir o kadar akıl dışı olsa.

Bir kere aynı anda birçok işi yapabilen bir insandan söz ediyorsak; önce yıpratıp, sindirip sonra da kendine bakmıyorsun diye suçlamak hangi adalet maddesine girer, merak ediyoruz.

Hem çalışıp hem evini çekip çeviren kadınların neden yorulduğunu anlayamamak da ayrı bir algı seviyesi olsa gerek.

Hem bir sürü görev yükleyip hem de aynı zamanda “Kadın dediğin…” diye başlayan cümlelerle nereye sığılır ki, düşünmeyiz.

Kendi hayatınızdaki kadınlara yaptırmadıklarınız ve yapanları gördüğünüzde aldattığınız veya beğenmediğiniz kadınların sizin yüzünüzden bu halde olduğunu unutarak günahlarından kurtulabileceğinizi sanmayınız.

Sadece erkekler de değil; kadınlar da birbirine yapar bunları. Herkes mankenlik ajansına yazılacak gibi aynı şekil buruna, tek örnek bedene, sürekli değişen saç tarzlarına sokulmaya çalışılırken karşınızdakinin insan olduğunu unuttuğunuz anların çetelesini siz tutmasanız da biz biliyoruz.

Bu şekilde psikolojisini bozduğunuz kadınlar; şimdi botoks sıralarındayken, estetik peşinde koşarken, kendini incelme uğruna aç bırakırken, alışveriş yapıp da kendine çeki düzen vermeye çalışırken, kendine birazcık zaman ayırdı diye yemeği yakarken vs. şikâyet edilmemesi de gerekli.

İnsanlar genel olarak kendine özen göstermeli ama bu ne tek taraflı olmalı ne de hayati olmalı.

Önce birbirimize alan tanımamız gerek birbirimizin yükünü hafifletmemiz gerek birbirimizi hiçbir şeye de zorlamamız gerek ki herkes kendine gerekli özeni gösterir zaten.

Kadınların psikolojilerini hem çok çalışkan hem istendiği gibi davranan hem de çok iyi görünen olmaları yönünde zorlarken bir yandan da neden bu halde olduklarını sorgulamak da ayrı bir havsala.

Bırakın kadınların görev çizelgesini de sizde ne var ne yok bir dönüp kendinize bakın!

Yazar ve Şair Betül FIRAT
@paradoks.okur.yazar

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *