«
  1. Anasayfa
  2. Kadın Haberleri
  3. Her saat başı 5 kadın/kız çocuğu öldürülüyor

Her saat başı 5 kadın/kız çocuğu öldürülüyor

Her saat başı 5 kadın/kız çocuğu öldürülüyor

Birleşmiş Milletler Kadın Biriminin katkı sağladığı yeni rapora göre; Her saat başı 5 kadın/kız çocuğu yakın partneri ya da aile üyeleri tarafından öldürülüyor!

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) ve Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC) tarafından yayınlanan yeni rapora göre, her saat başı ortalama olarak beşten fazla kadın veya kız çocuğu yakın partneri veya diğer aile üyeleri tarafından öldürülüyor.

New York, 23 Kasım – UNODC ve UN Women tarafından yapılan yeni bir araştırma, 2021 yılında her saat başı ortalama olarak beşten fazla kadın veya kız çocuğunun kendi aileleri veya yakın partnerleri tarafından öldürüldüğünü gösteriyor. 25 Kasım Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nden hemen önce yayınlanan rapor, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddetin dünyadaki en yaygın insan hakları ihlallerinden biri olduğunu bir kez daha hatırlatıyor.

Geçen yıl kadın ve kız çocuklarının yaklaşık yüzde 56’sının eşleri veya diğer aile üyeleri tarafından öldürüldüğünü gösteren rapor hakkında konuşan UN Women İcra Direktörü Sima Bahous konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Kadın cinayetleri önlenebilir, bunu yapmak için araçlar ve bilgi mevcut. Özellikle kadın örgütleri değişim için savunuculuk yapıyor. Kadınların ve kız çocuklarının evde, sokaklarda ve her yerde güvende olmalarını sağlamak için daha somut adımlara ihtiyacımız var.”

UNODC İcra Direktörü Ghada Waly ise şunları söyledi: “Toplumsal cinsiyete dayalı her türlü şiddeti önlemek için, her bir cinayeti dikkate almalı, kadın cinayetlerinin arkasındaki sebepleri daha iyi anlamalıyız. Böylece daha iyi ve etkili önleme ve adalete erişim mekanizmaları tasarlayabiliriz.”

UN Women – UNODC ortak raporu, 25 Kasım Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününde başlayan ve 10 Aralık İnsan Hakları Gününe kadar devam eden, 16 Günlük Aktivizm Kadınlara Yönelik Şiddete Son kampanyasından hemen önce yayınlandı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri öncülüğünde düzenlenen kampanya kişi ve kurumları, kadın ve kız çocuklarına yönelik şiddet kapsamında farkındalığın artması ve hak savunuculuğu çalışmalarının yoğunlaştırılması için harekete geçmeye çağırıyor. Bu kapsamda her sene, BM Genel Sekreteri’nin “Dünyayı Turuncuya Boya” çağrısına cevap veren kişi ve kurumlar ışığı ve umudu simgeleyen turuncu rengini kullanarak kadınlara yönelik şiddete dikkat çekiyor.

Rapordan kadın cinayetleriyle ilgili öne çıkan veriler

2021 yılında dünyada 81.100 kadın ve kız çocuğu kasıtlı olarak öldürüldü. Kadın cinayetlerinin toplam sayısı son on yılda büyük ölçüde değişmedi.

Kadın cinayetlerinin çoğu kadınların yakın partnerleri ya da aile üyeleri tarafından işlendi.

2021 yılında dünyada yaklaşık 45.000 kadın ve kız çocuğu yakın partnerleri veya diğer aile üyeleri tarafından öldürüldü. Yani kadın cinayetlerinin yaklaşık %56’sı yakın partnerler veya diğer aile üyeleri tarafından işlendi.  Bu, ortalama olarak her saat başı, beşten fazla kadın veya kız çocuğunun kendi ailelerinden biri tarafından öldürüldüğü anlamına geliyor.

Kadın cinayetlerinin en çok görüldüğü kıta Asya olurken (17.800 kadın cinayeti), bunu Afrika izledi (17.200 kadın cinayeti).

Amerika kıtasında 2021 yılında tahminen 7.500 kadın ve kız çocuğu yakın partneri ya da diğer aile üyeleri tarafından öldürülürken, Avrupa’da bu rakam 2.500 olarak gerçekleşti.

Rapor, kadın cinayetleri rakamlarının yüksekliğine dikkat çekerken, bu rakamların çok daha yüksek olabileceğine işaret ediyor. Bazı cinayetleri “toplumsal cinsiyete dayalı cinayet” olarak tanımlamak için yeterli veri olmaması sebebiyle birçok kadın cinayetinin bu rakamın dışında kaldığı vurgulanıyor. Diğer yandan COVID-19 salgınının başlarında kadın cinayetlerinde ciddi bir artış olduğu kaydediliyor.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *