«
  1. Anasayfa
  2. Kadın Haberleri
  3. Aşk Acısı Nasıl Hafifler?

Aşk Acısı Nasıl Hafifler?

Aşk Acısı Nasıl Hafifler

Aşk acısı nasıl hafifler? Sorusu ayrılık sonrası hissedilen acıyı azaltmak için araştırılmaktadır. Aşk ilk başlarda mutluluk, neşe, yoğun bir duygusal yükseliş içerirken, sona erme sürecinde öfke, nefret, hüzün ve kimi zaman çok yoğun bir yıkıma sebep olmaktadır. Birisine aşık olma duygusu hiçbir çabaya gerek duyulmadan, kendiliğinden oluşan bir süreçtir.

Aşk çok yüksek bir duygu olduğu için acısı da aynı büyüklükte oluyor. Ayrılığın ilk zamanlarında giderek yoğunlaşan ve giderek derinleşen dayanamıyorum hissi uzun zaman sonra azalır. Fakat bu durum sevgilinin tamamen unutulacağı ve bir daha hiç hatırlanmayacağı anlamına gelmez. Aslında aşk acısı duygusu bir tür yas tutma evresidir. Sanki ölmüş birisine ağlayıp giderek bu sürece alışmak gibi.

Kadınların ayrılıktan sonra daha fazla duygusal ve fiziksel acı çektiği bilinmektedir. Bu yüzdende aşk acısı nasıl hafifler? gibi araştırmaların içine girerler. Sevdiğiniz birinden ayrılmanın acısına ve büyük zorluğuna rağmen, bazı noktalara dikkat ederek, bu acıyı hafifletmek mümkündür.

Aşk Acısı Nasıl Hafifler?
Aşk Acısı Nasıl Hafifler?

Aşk Acısı Nasıl Hafifler Konusu için İpuçları

Ayrılık sonrası biraz sakinleşmek için kendinize zaman tanıyın. Ardından o kişiyle birlikte olmamanız konusunda ikna edici nedenler bulun ve bir yere not edin. Nedenlerinizi yazarken, nedenleri hafifletmeyin ya da arttırmayın tamamen gerçekçi olun. Ona geri dönmek istediğinizde listenize muhakkak bir göz gezdirin.

Rutinlerinizi Değiştirin

Aşk duygusunda dopamin  hormonu bulunur ve depomin bağımlılık devrelerine katılır.  Sevgi aldığımızda ve verdiğimizde, depomin heyecanlanmamıza karşımızdaki insana karşı yükselmemize sebep olur. Bunu yapmayı bıraktığımız da depomin azalacak ve beynimiz bu duyguyu tekrar arayacaktır. Bu yüzden de sevgi verip aldığımız kişiyi arayacağız. Bu yüzden bağımlılık devrelerine katılan hormondur. Sevgi aldığımızda ve verdiğimizde, dopamin bu heyecan ve yüksek halin sebebidir. Bunu yapmayı bıraktığımızda, bu hormonun azalması vücudumuzun ve zihnimizin onu özlemesine ve tekrar aramasına neden olur, özellikle de aldığımız yer ve zamanlarda. Bu yüzden her şeyin aynı olduğu, ancak sadece kişinin eksik olduğu yerlerden kaçınmak önemlidir. Alışkanlıkları değiştirin.

Kendinizi Salmayın

Ayrıldığınız için kendinizle ilgilenmeyi bırakmayın. Her zaman özenli ve bakımlı olun. Bir yere çıkmayacaksanız bile tüm gün gecelikleriniz ile yatağınızda durmayın. Duş alın, makyaj yapın

Aşk Acısı Nasıl Hafifler?

Kendinizi Kandırmayın

Beyin ve vücut, düşmenizi ve sevdiğiniz ve ihtiyaç duyduğunuz her şeyi (adrenalin, oksitosin vb.) almanızı sağlamak için size oyun oynayacaktır. Bu nedenle kendinizi kandırmamaya çok dikkat edin. Onu görmek için onunla sadece bir kez daha karşılaşacağım ve bu sonuncu olacak şeklindeki düşünceler ile kendinizi kandırmayın. Bu tarz düşüncelerin sizi sardığını fark ettiğinizde ayrılık nedenlerinize bir göz gezdirin.

Onu Hatırlatan Şeyleri Kaldırın

Biraz kendinize gelmeye başladıktan sonra onu hatırlatan şeyleri kaldırın. Mesela, birlikte kahve ya da çay içtiğiniz kupa, size aldığı hediyeler, çekindiğiniz fotoğraflar, ona ait eşyalar gibi her şeyi hayatınızdan çıkartmakta fayda var.

Sosyalleşin

Arkadaşlarınıza zaman ayırın. Kızlar gecesi yapın fakat eski sevgilinizden asla söz açmayın. Eğlenceli filmler izleyin, müzik açıp dans edin. Yeni insanlar ile iletişime geçin, arkadaş çevrenizi genişletin. Yeni insanlarla tanışmak, insanın beynini ve duygularını geliştirmek için harika bir yoldur.

Tüm ilişki haberleri burada.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *