«
  1. Anasayfa
  2. Çocuk Sağlığı
  3. Çocukların internette güvenle dolaşmasına yardımcı olacak beş ipucu

Çocukların internette güvenle dolaşmasına yardımcı olacak beş ipucu

Tehlikenin büyüğü sanal dünyada

Çocukların internette güvenle dolaşmasına yardımcı olacak beş ipucu

Internet erişimi çocuklara daha önce hayal bile edilemeyen öğrenme ve sosyalleşme fırsatları sağlarken onları çeşitli tehlikelerle de karşı karşıya getiriyor. Siber güvenlik şirketi ESET çocukların güvenli internet alışkanlıklarına nasıl yönlendirilebileceğine yönelik beş ipucunu paylaştı.

Dijital yaşamlarımızın fiziksel dünyamızla iç içe geçmesi, ebeveynler, bakıcılar ve öğretmenler için yeni ve büyük zorlukları da beraberinde getirdi. Çocuklara çevrimiçi bilgileri nasıl okuyup anlayacaklarını ve internette gezinmeyi öğretmenin yanı sıra özellikle çevrimiçi dünyadaki birçok gizli riski de öğretmeliyiz.

Çocukların internette güvenle dolaşmasına yardımcı olacak beş ipucu

Güçlü kimlik doğrulama

Tıpkı yetişkinler gibi, çocuklar da parola güvenliği ile sıkıntılar yaşar. Güçlü ve benzersiz parolalar kullanmalarının önemini ve gerekliliğini açıklayarak onlara yardımcı olabilirsiniz ve ardından bu parolaları gizli tutmasını sağlayabilirsiniz. Basit ve tahmin edilmesi kolay parola ifadeleri yerine, çeşitli kelimelerden ve karakter türlerinden oluşan, ezberlenmesi çok uzun veya karmaşık olmayan parolalar kullanmayı düşünmelidirler. Parolalarının veya parola ifadelerinin asla kimseyle paylaşılmaması gerektiğini ve fazladan bir güvenlik katmanının kimseye zarar vermeyeceğini mutlaka vurgulayın.

Kişisel bilgiler kişiseldir

Küçük çocuklar için verilerimizin değerini vurgulamak önemli. Tanımadıkları birinden gelen bağlantıları asla açmamaları gerektiğini ve arkadaşları bir mesajlaşma uygulaması aracılığıyla bir şey gönderdiğinde, bağlantıya tıklamadan önce bağlantının gerçekten arkadaşı tarafından gönderilip gönderilmediğini, geçerli ve güvenli olup olmadığını, istenmeyen bir e-posta içerip içermediğini her zaman kontrol etmeleri gerektiğini açıklamalısınız. Hepsinden önemlisi, tam adlarını, kimlik numaralarını, adreslerini veya banka bilgilerini asla kimseye vermemeleri gerektiğini bildiklerinden emin olun.

Çocukların internette güvenle dolaşmasına yardımcı olacak beş ipucu
Çocukların internette güvenle dolaşmasına yardımcı olacak beş ipucu

Verileri önemlidir

Dijital çağda büyümek tüm verilerinizin çevrimiçi olması anlamına gelir. Yüz tanıma sistemleri, giyilebilir cihazlar tarafından toplanan sağlık verileri, çevrimiçi veri tabanlarında tutulan notlar ve video oyun platformlarına kaydolmak için istenen kişisel bilgiler ile çocuklar dijital dünyada yer alıyorlar. Bu verilerin nasıl kullanılabileceğini anlamaları önemlidir. Bu verilerin bilgisayar korsanları için bir gelir kaynağı olduğunu açıklayın.

Paylaşmak her zaman önemsemek değildir

Dizüstü bilgisayarlar, telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlar “kişisel bilgisayar” kavramına yeni anlamlar kattı. Bilgisayarlar, paylaşılmak yerine bireysel kullanıcılar tarafından kullanılmak üzere üretildi. Gençler bunu bilmeyebilir ve resim gösterirken, mobil video oyunları oynarken veya “sadece TikTok’ta bir şeyi kontrol ederken” cihazlarını arkadaşlarıyla paylaşmaya eğilimli olabilir. Cihazlarını tanımadıkları birine asla ödünç vermemelerini hatırlatın.

Yabancılara karşı dikkatli olmak

Ebeveynlerin ve eğitimcilerin kaçınmaması gereken bir konu da “yabancı tehlikesidir”. Çocuklara bir yabancının arabasına binmemelerini söylemenin yanı sıra, internetin sadece yabancılarla dolu büyük bir halka açık yer olduğunu da hatırlatın. En kötü senaryoyu varsayarak ne olabileceğini ve herhangi bir zararın nasıl önlenebileceğini açıklayın.

Çocuklarınız internette, bilgisayarların arkasına gizlenmiş kötü niyetli insanların bulunabileceğini bilmelidir. Çocuklar ne kadar çok bilgi paylaşırsa, potansiyel zarar da o kadar büyük olur; başka bir deyişle, kötü amaçlı yetişkinlerin güvenlerini ve dostluklarını kazanabilmeleri ve daha sonra bu güveni kötüye veya başka bir şekilde onlara karşı kullanabilme olasılığı o kadar yüksektir. Çocuklara tanımadıkları insanların yanı sıra tanıdıkları insanlara karşı da dikkatli olmayı öğretin. Siber zorbalık ve güven kazanma gibi kavramların anlamlarını ve yabancıların sahte arkadaşlıklar kurmak ve gençleri kişisel veri ve hatta cinsel içerik paylaşmaları için nasıl kandırmaya çalıştıklarını ve bunun göz korkutma, korku ve potansiyel fiziksel zararla sonuçlanabileceğini açıklayın.

Daha fazla ipucu, eğitici makale ve video için saferkidsonline adresini ziyaret edebilirsiniz; https://saferkidsonline.eset.com/tr

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *